Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека

Дніпропетровщина бібліотечна

П'ятихатський район



Жовтянська сільська бібліотека-філіал №8 П'ятихатської ЦБС


Історія бібліотеки

Красиве і мальовниче село Жовте зі ставками і полями, чепурненькими садибами та садками,добрими, талановитими людьми.

Цікаве, таємниче історичне минуле жовтянських країв відоме далеко за його межами.

Історія села Жовте сягає в ті часи, коли повновода річка Жовта (на карті Боплана – Златовода), багата топкими місцями і непрохідними хащами очерету милувала око своєю чистою, прозорою «золотавою» водою, своїми живописними берегами, буйними травами,родючими степами навколо неї та  розташованого обабіч річки селища.

Перші згадки про бібліотечні заклади в с. Жовтому з'являються після громадянської війни.

Старожили згадують, що у селі створювалися таємні хати – читальні, де збиралися жителі села,молодь,вивчали релігійну та іншу літературу, обговорювали наболілі питання,вчилися грамоті,читали вголос. Цікавість до друкованого слова надавала сміливості багатьом жителям села і вони, ризикуючи отримати кілька десятків різок, таємно пробиралися до хат – читалень вночі.

Лише у 20 – х роках ХХ ст. хати – читальні стали легальними і відбулося офіційне їх відкриття.

Вже у 1921 році у Жовтому діють 4 бібліотеки та хата – читальня. Тут комуністи, вчителі та активісти села роз’яснювали селянам політику Комуністичної партії, читали газети, журнали, спілкувалися.

Після закінчення Великої Вітчизняної війни, у 60 – х роках, покращуються житлові умови селян та умови праці. За рахунок колгоспів  та дарунків літератури від  читачів збільшуються фонди бібліотек. В селі діють 2 сільських та 2 шкільних бібліотеки з книжковим фондом понад 25 тис примірників. Кожна сім'я передплачує газети і журнали: у 1964 році в селі налічується 556 передплатників, які одержують близько 1322 примірників періодичних видань.

Поповнення фондів бібліотек проходить регулярно, популярність бібліотек з кожним днем зростає.

Бібліотекарі разом з працівниками клубів в період жнив приймають участь у агітбригадах, влаштовують «пересувки» з літературою на полях,у бригадах та фермах.

Значно поповнюється фонд сільськогосподарської літератури, юридичної,  літератури для дітей.

З кожним роком збільшується кількість читачів, при бібліотеках діють гуртки та клуби за інтересами.

Жовтянська сбф № 8 згідно запису в інвентарній книзі розпочала свою діяльність у 1950 році. Як свідчать старожили,на горищі будівлі бібліотеки знаходився архів, але під час газифікації його не вдалося зберегти.

До війни у приміщенні бібліотеки знаходився клуб, при якому діяла кімната – читальня. Старожил села Москаленко Іван Олександрович згадував, що малим дуже любив читати і завжди вибирав найтовщу книгу. Повертаючи її,відповідав на запитання бібліотекаря про прочитане.

У 1978 році фонд бібліотеки становив 11152 прим.

Серед завідуючих бібліотекою – Боклаг Надія Антонівна(до 1987 року), бібліотекар Тарапата А.І.,Турло Інна Іванівна (1987 – 1999). На жаль, раптова смерть вирвала цю чудову, комунікабельну, оптимістичну жінку з наших лав – прожила вона 54 роки.

Про Боклаг Н.А. писала директор ЦБС Швець С. у 1982 році: «Струнка постать, молодий погляд темно – сірих очей, жваві і меткі рухи – ніхто не скаже, що завідуючій -50! Сумлінний працівник, до бібліотеки люблять заходити трудівники села. Надія Антонівна творчо, з душею ставиться до кожної роботи, за яку береться» .

За підсумками діяльності бібліотек за 1981 рік Жовтянська сбф № 8 виборола одне з призових місць.
З 2000 року у бібліотеці починає працювати Реутова Галина Іванівна (1967 року народження).
Mobilize your Site
View Site in Mobile | Classic
Share by: