Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека

Таіс Золотковська. Писати як дихати

Титульне фото: Таіс Золотковська Писати вона почала під час навчання у релігійній єврейській школі в Ізраїлі, коли їй виповнилось сімнадцять. Уродженка Харкова має дві вищі освіти: Харківський національний університет внутрішніх справ (спеціаліст «Психологія», 2006) і Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна (бакалавр «Філологія», 2007).Вона рухає своє життя швидко та впевнено, й від бажання до втілення всього декілька кроків. У 2009 році в неї з’явилася ідея видати книгу з оповіданнями та ілюстраціями-листівками, які можна легко вирвати з книги та надіслати поштою. Таіс оголосила конкурс і серед десятків ілюстраторів вибрала найкращих. Співпраця з літературними редакторами, коректорами та друкарнями теж її «самостійна робота». Як підсумок, три збірки оповідань із перфорованими сторінками-листівками «ФарФор», «МарМур» і «Місс Утка» (2009–2010 рр.).
Ще з 2009 в її житті низка значущих подій – участь у Міжнародному письменницькому марафоні Національний місячник написання роману (NaNoWriMo), де Золотковська написала 50 000 слів для нової книги. В липні 2015 року вона модерує Клуб Анонімних Авторів у Харкові. Вже відбулося понад 100 засідань, учасники створили декілька романів і більше сотні оповідань, Клуб охопив її майстер-класами десятки українських міст.
У травні 2016-го завершено роман «Лінія зусилля». Два роки потому – перша дитяча ілюстрована книжка Таіс – «Ай-кім: морозиво для Лесі», невдовзі – «Чотири зуби» і нон-фікшен – «Пиши. Легкий шлях від ідеї до книжки». Письменниця ділиться мотиваціями розвитку таланту, шляхами вдосконалення письменницьких навичок і креативного письма. Ще один роман – «Задержпром'я» та збірка есеїв про письменство і природу «Писати як дихати». У 2019 році Таіс Золотковська відкрила письменницьку резиденцію «Дім Автора» на острові Закінтос у Греції, яку вже відвідали письменник Сергій Жадан, художник Гамлет Зіньківській, митці з України, Швейцарії, Англії, Франції, Польщі. У 2021 році виходить з друку дитяча книжка «Таємне життя Рудика», роман «Несезон» та книга есеїв / воркбук «Писати як дихати». Роман-медитація «Несезон» отримав міжнародну відзнаку на літературному конкурсі «Коронація Слова – 2021».
Таіс Золотковська у «Пунктирі»

Титульне фото: Таіс Золотковська «Вирішити проблему у простій історії – це виклик».
«Дитинство – то наше все. Довгий час я думала, що не маю спогадів з дитинства, та чим більше згадувала, тим більше вдавалось знаходити їх».
«Дорослі вигадали ділити людей на дітей, дорослих, старих… Мені подобається думати, що я пишу для всіх».
«Завжди пишу від серця. Пишу вранці по кілька годин (дві-три). Пишу вручну, потім набираю для редагування тексту».
«Мене надихають люди, їхні історії. До мене часто приходять незнайомці, які розповідають свої історії. І це щастя для мене, така їхня довіра. Мене надихає природа. На острові, де я живу, ми завжди на природі, з вікна моєї кімнати видно море та оливкові гаї. Чутно спів пташок. Чого ще бажати скромній письменниці?..».
«По завершенню рукопису, я перебираю кожне слово, підбираю найточніші, працюю зі словниками. Я закінчую писати, коли знаю, що це найкращий текст, який я можу написати у цей період свого творчого життя».
«Я записую історії, які приходять до мене. Історія Ані (поетка Анна Сільвер, «Червона сукня моєї тітки») з'явилася рядками, словами в голові. Мені залишилося записати її, підібрати вірні слова, дослухатися до того, що я сама хотіла розповісти. Моє налаштування – почути себе, дати собі можливість написати саме ту книжку, яку я прагну».
«Я почала писати, коли мені виповнилося сімнадцять років. На той момент я жила в Ізраїлі й дуже переживала розставання з хлопцем. Тому я написала оповідання, у якому він жалкував про те, що ми розійшлися. Зараз про це кумедно згадувати. Коли повернулася до України, любовні переживання залишилися в минулому, а написання історій залишилося. Протягом життя мені пощастило мати близьких по духу людей, які підтримують і читають те, що я пишу. Мої альфа-читачі».
«Я працюю у різних жанрах, тому що кожен жанр має свої інструменти, які мені потрібні. Я не планую наперед, до мене приходить історія, як от зараз, з “Червоною сукнею” і моє завдання записати історію такою, якою вона повстала переді мною. Навіть можу уявити книжку, як вона буде виглядати, які ілюстрації. Я називаю це “стримінг”, тобто думаю книжками і проєктами».
«Я читаю приблизно дві третини книжок англійською і порадила б почитати Джаймайку Кінкейд, Хелен Оєємі, Реймонда Карвера, Вірджинію Вулф. Завжди перечитую романи Володимира Набокова, книжки Ульфа Старка. З українських улюблена «Антена» Жадана, «Фелікс Австрія» Софії Андрухович, книжки Олексія Чупи, поезія та проза Сергія Осоки, романи Маркіяна Камиша та інші».


Кілька правил, порад для письменників-початківців:
1. Щодня піклуйтеся про свою душу. Читайте хороші книжки, дивіться стрічки.
2. Будьте уважними до світу навколо. Це і є наш матеріал. Помічайте деталі.
3. Уповільнюйтесь. Коли хочеться за один день написати роман, прислухайтесь, хто наполягає, чому. Приділяйте увагу своїм текстам.
4. Не поспішайте друкуватися, працюйте над якістю.
5. Багато читайте, вивчайте розум письменника. Як він мислить, як будує речення. Помічайте, що торкається вашої душі.
6. Довіряйте собі. Дозвольте собі написати ту книжку, про яку ви мрієте.
7. Якщо хочете стати письменником – не розмірковуйте над цим. Сідайте і пишіть.



Джерела:
Золотковська, Таіс. Босоніж на оливі: острівний роман / Т. Золотковська. – Чернівці: Книги-ХХІ, 2023. – 348 с.
Золотковська, Таіс. Несезон: роман-медитація / Т. Золотковська. – 2-ге вид. – Чернівці: Книги-ХХІ, 2022. – 299 с.
Золотковська, Таіс. Писати як дихати. 62 дні творчої свободи / Т. Золотковська. – 2-ге вид. – Чернівці: Книги-ХХІ, 2022. – 302 с. ї
Золотковська, Таіс. Пиши. Легкий шлях від ідеї до книжки / Т. Золотковська. – Чернівці: Книги-ХХІ, 2023. – 266 с.
***
https://tsn.ua/interview/pishu-sercem-tais-zolotkovska-pro-vazhlivi-temi-u-noviy-povisti-chervona-suknya-moyeyi-titki-tvorchi-plani-ta-poradi-dlya-pismennikiv-1421790.html

08.05.2024

Mobilize your Site
View Site in Mobile | Classic
Share by: