Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека

Варвара Хімчик – дослідниця медуз

Титульне фото: Варвара Хімчик Варвара Віталіївна Хімчик – стипендіатка Президента України 2021 року!Дніпровська винахідниця зі своїм дослідженням спочатку перемогла на всеукраїнському конкурсі, а потім виборола «срібло» на Міжнародному конкурсі інноваційних винаходів iCAN, що відбувся он-лайн 27 серпня 2022 року у Канаді серед 600 юних винахідників із 61 країни світу. Участь у фестивалі взяли молоді вчені від 14 до 24 років з усього світу. Вони презентували свої проєкти з фізики, екології, суспільних і комп’ютерних наук, математики, інженерії, біології, підприємництва та бізнесу. Україну представляли 10 вчених. Вони вибороли 4 золоті, 3 срібні та 3 бронзові медалі.Варвара представила оригінальну науково-дослідницьку роботу із вивчення прісноводних медуз. Проєкт отримав назву «Інвазія прісноводної медузи Craspedacusta Sowerbii Lancester, 1880 та цитологічна характеристика її оогенезу в Дніпровському водосховищі».
Дівчина – вихованка секції «Зоологія» Дніпропетровського відділення Малої академії наук України, випускниця КЗО Науковий медичний ліцей «Дніпро» Дніпропетровської обласної ради.
Тему дослідження Варварі запропонував її науковий керівник із Малої академії наук – проректор із наукової роботи Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара Олег Маренков. Він стежив, аби юна дослідниця правильно відібрала зразки у Дніпровському водосховищі, провела лабораторні аналізи та розрахунки. Розмноження прісноводних медуз Варвара Хімчик вивчала два роки. За цей час стало зрозуміло, що популяція медуз у водосховищі щороку збільшується. А це, на думку юної науковиці, може спричинити екологічну катастрофу. Адже прісноводні медузи Craspedacusta Sowerbii Lancester впливають на рибне господарство, харчуючись тим самим, що і деякі види риб. Що ставить під загрозу їхнє існування. Разом зі своїм керівником Варвара підрахувала: якщо медузи продовжать розмножуватися у тому ж темпі, вже наступного року тільки у Дніпровському водосховищі загине 5700 тон риби. Відтак, дослідники ще мають встановити, який саме вид риб зможе поїдати медуз, аби зменшити їхню популяцію. «Експеримент проводила з науковим керівником у декілька етапів. Під час експедиції на Дніпровському водосховищі відібрали 50 медуз. Ретельно вивчили особливості їх розмноження. Таке дослідження в Україні провели вперше», – розповіла Варвара. Титульне фото: Варвара Хімчик
Винахідниця каже:
«Приємно, що оцінили мої старання. Для мене важлива не сама перемога. Я рада, що мала честь представити свою країну на міжнародному рівні».
Результати дослідження опублікували у польському журналі World Scientific News.
За словами дослідниці, надмірна кількість цих організмів призводить до загибелі риби, тому їхнє переміщення важливо відстежувати. Розробка юної дослідниці допоможе прогнозувати поширення медуз водоймами по всій Європі.
Директорка Дніпропетровського відділення Малої академії наук Наталія Тягло зазначила: «Попри війну, ми працюємо з дітьми. Юні вчені демонструють свої таланти. Заявляють усьому світу, що в Україні є обдаровані люди».
Бажаємо талановитій Варварі Хімчик подальших наукових успіхів і відкриттів!

Фото:  https://www.dnu.dp.ua/newsprint/4849 .

Тетяна Мищенко, завідувачка патентно-технічного відділу ДОУНБ

08.05.2024

Mobilize your Site
View Site in Mobile | Classic
Share by: